Czy można uszczelnić okna za pomocą tasmy samoprzylepnej?

Kategoria: Blog

Uszczelnianie okien to istotny element dbałości o komfort termiczny w domu. Wiele osób zastanawia się, czy taśmy samoprzylepne mogą być skutecznym rozwiązaniem tego problemu. W artykule omówimy właściwości takich taśm.

Szerokie zastosowanie taśm samoprzylepnych

Taśmy samoprzylepne to produkty, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w domu, jak i w biurze. W zależności od rodzaju, taśmy wykorzystywane są ponadto także w przemyśle opakowaniowym, elektronicznym, motoryzacyjnym, wykończeniowym czy budowlanym.

Taśma maskująca lakiernicza to doskonały sposób na zabezpieczenie elementów samochodu podczas lakierowania. Taśmy szare zaś z powodzeniem wykorzystuje się do sklejania pudełek i opakowań.

Wśród wielu rodzajów taśm znajdziemy także takie, które zapewniają efekt uszczelnienia. Czy tego typu taśmy nadają się także do uszczelnienia okien? Sprawdźmy!

Taśmy samoprzylepne jako sposób na uszczelnienie okien

Taśmy samoprzylepne to popularny materiał wykorzystywany do różnych celów, również do uszczelniania okien. Ich główną zaletą jest łatwość aplikacji oraz stosunkowo niska cena. Jednak, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt uszczelnienia, należy wybrać odpowiedni rodzaj taśmy.

Czym kierować się przy wyborze taśmy do okien?

Jako dystrybutor taśm Tesa podkreślamy, iż skuteczność uszczelnienia okna przy pomocy taśmy samoprzylepnej zależy nie tylko od rodzaju użytego produktu, ale też od poprawnie wykonanego montażu. Należy bowiem pamiętać o tym, by klejone powierzchnie były dokładnie oczyszczone i osuszone.

Na rynku dostępne są taśmy izolacyjne, które mają właściwości termiczne i akustyczne. Są one wykonane z materiałów takich, jak poliuretan, pianka EPDM czy PVC.

Dobrym rozwiązaniem do uszczelnienia okien będzie zatem m. in. uszczelniająca taśma jednostronnie klejąca wyprodukowana z zamknięto-komórkowej, średnio twardej pianki PVC. Taśma ta z jednej strony pokryta jest klejem akrylowym, z drugiej (nielepnej) zabezpieczona przekładką papierową. Tego rodzaju taśma zabezpiecza wnętrze domu czy mieszkania nie tylko przed utratą ciepła, ale też przed wnikaniem wody czy zanieczyszczeń w postaci kurzu czy pyłu.