Jak prawidłowo przechowywać taśmy, aby zachować ich właściwości klejące?

Kategoria: Blog

różne taśmy klejące

Taśmy klejące są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, zarówno w domu, jak i w pracy. Aby jednak cieszyć się ich pełną funkcjonalnością, ważne jest dbanie o właściwe warunki przechowywania. W przeciwnym razie możemy narazić je na utratę właściwości klejących.

Warunki przechowywania taśm klejących

Kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość taśm klejących jest temperatura otoczenia. Optymalna temperatura do przechowywania wynosi od 15 do 25 stopni Celsjusza. Przechowywanie taśm w zbyt niskiej temperaturze może spowodować utratę elastyczności, a co za tym idzie – pogorszenie właściwości klejących. Z kolei zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do przyspieszonego starzenia się kleju, co również negatywnie wpłynie na jego zdolność przylegania. Szara taśma, powszechnie stosowana w wielu zastosowaniach, również wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Oprócz temperatury, ważne jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zbyt wysoka wilgotność może spowodować osłabienie kleju, a zbyt niska – przesuszenie i utratę elastyczności. Dlatego warto dbać o to, aby taśmy klejące przechowywać w miejscu suchym i zacienionym, z dala od źródeł ciepła oraz promieniowania UV.

Porady dotyczące przechowywania różnych rodzajów taśm klejących

W przypadku taśm dwustronnych warto zwrócić uwagę na to, aby nie stykały się one bezpośrednio ze sobą. Najlepiej przechowywać je w pozycji pionowej, w zamkniętych opakowaniach lub przegródkach, które zapewnią im stabilność i zachowanie właściwości klejących. Szara taśma naprawcza również wymaga takiego podejścia. Wszelkie taśmy, w tym taśmy z folii aluminiowej czy izolacyjne powinny być, przechowywane w miejscu chłodnym i suchym. W ten sposób unikniemy wpływu wilgoci, oraz innych czynników atmosferycznych na ich właściwości.