Jakie rodzaje taśm izolacyjnych wyróżniamy i do czego je stosować?

Kategoria: Blog

taśma izolacyjna

Taśmy izolacyjne są szeroką grupą produktów, która znajduje zastosowanie w naprawdę wielu branżach. Z tym typem taśmy można spotkać się również w domach, ponieważ wiele osób robi z niej użytek podczas drobnych napraw. Dzięki tak dużemu wyborowi, jeżeli chodzi o rodzaje tej taśmy, można idealnie dopasować ją do konkretnych prac. Taśmy izolacyjne kojarzone są przede wszystkim z branżą elektryczną i elektrotechniczną, jednak można ją wykorzystać także do innych prac.

Jakie są najczęściej stosowane taśmy izolacyjne?

Podział taśm izolacyjnych opiera się przede wszystkim na materiale, z jakiego została wytworzona dana taśma. Wśród taśm izolacyjnych można wyróżnić:

  • Taśmę izolacyjną PVC,
  • Taśmę izolacyjną PET,
  • Taśmę izolacyjną samowulkanizującą,
  • Taśmę izolacyjną termokurczliwą,
  • Taśmę maskującą kaptonową,
  • Taśmę izolacyjną materiałową.

Pierwszą i najpopularniejszą jest taśma izolacyjna PCV. Charakteryzuje je duża elastyczność, dobra przylepność i zdolność samogaszenia. Ten typ taśmy znajduje zastosowanie przy pracach elektrycznych. Za jej pomocą izoluje się kable, a także grupuje je i oznacza. Taśmy izolacyjne PET wykorzystuje się przede wszystkim do wiązania zespołów przewodów.

Taśmy samowulkanizujące wykorzystuje się głównie do szybkich napraw elementów gumowych. Odpowiednio naciągnięta i nałożona na powierzchnię, tworzy bardzo zwartą warstwę ochronną. Taśmy termokurczliwe używane są wyłącznie przy przewodach niskonapięciowych. Pod wpływem temperatury taśma obkurcza się, tworząc zwartą powłokę.  Taśma materiałowa jest gruba i ciężka, stosuje się ją w miejscach, gdzie wymagana jest trwała izolacja lub dodatkowe uszczelnienie.