Prosty sposób na oznaczenie faz. Zastosuj taśmę!

Kategoria: Blog

kable z taśmą izolacyjną i obcęgami

Instalacja elektryczna w domach i mieszkaniach jest jedną z najbardziej skomplikowanych instalacji. Wraz z rozwojem technologii i większą ilością urządzeń elektrycznych znajdujących się w domach, instalacje stały się bardziej rozbudowane. Aby całość mogła poprawnie działać i nie stanowić zagrożenia dla domowników, instalacja musi zostać poprawnie zaplanowana oraz poprowadzona. Aby nie pogubić się w gąszczu kabli, warto je oznaczyć.

W jaki sposób można oznaczyć fazy?

W sklepach budowlanych można znaleźć różnego rodzaju przewody, które na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Aby ułatwić klientom rozróżnianie typów kabli, wprowadzono normy, zgodnie z którymi konieczne jest oznaczanie przewodów elektrycznych za pomocą ciągu liter i cyfr. Dodatkowo ich izolacja może mieć różny kolor, dopasowany do przeznaczenia.

Kable wielożyłowe pokryte są białą izolacją. Przewody fazowe mogą mieć barwę brązową, szarą albo czarną, przewody ochronne – żółto-zieloną, natomiast przewody neutralne – niebieską. I choć to wydaje się wystarczające, po zobaczeniu, jak wygląda instalacja elektryczna, zauważa się potrzebę dodatkowego oznaczania. W większości instalacji znajduje się więcej niż jeden przewód fazowy.

Aby mieć pewność, czym jest konkretny przewód, warto skorzystać z kolorowych taśm izolacyjnych, przeznaczonych do oznaczania faz. Taśmy dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można wyraźnie oznaczyć każdy kabel. Dodatkowo zakupić można czarne lub niebieskie taśmy z nadrukowanym symbolem fazy, dzięki czemu oznaczenie jest czytelne w każdych warunkach. Taśmy izolacyjne do oznaczania faz mają bardzo dobre własności elektryczne, są odporne na wilgoć, ścieranie, oddziaływanie środków chemicznych i promieniowanie UV, dzięki czemu zachowają właściwości przez długi czas.