Co zrobić, aby schody nie były śliskie?

Kategoria: Blog

schody

Śliskie schody to problem w bardzo wielu domach. Mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci oraz osób starszych. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na skuteczne zabezpieczenie śliskich schodów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Zabezpieczenie śliskich schodów wewnętrznych

Stopnie z naturalnego drewna najczęściej nie są śliskie. Problem może pojawić się, dopiero gdy drewno zostanie nawoskowane lub wypolerowane na wysoki połysk. Aby uniknąć problemu ze ślizganiem się na tego typu schodach, należy zaimpregnować je specjalnym olejem lub pokryć lakierem o właściwościach antypoślizgowych. Olejowane drewno zachowa naturalną strukturę i przyczepność, będzie odporne na ścieranie, a jednocześnie będzie bardziej bezpieczne podczas użytkowania.

Śliskie schody można zabezpieczyć również wykładziną dywanową. Innym skutecznym rozwiązaniem są taśmy antypoślizgowe lub specjalne nakładki, które nadają się do zastosowania na wszelkiego typu schodach m.in. drewnianych, szklanych, z kamienia itd.

Zabezpieczenie śliskich schodów zewnętrznych

Schody zewnętrzne są zwykle najbardziej niebezpieczne zimą, gdy pokrywa je warstwa lodu. Również podczas deszczu mogą stać się śliskie i problematyczne w użytkowaniu. Wszystkie sposoby stosowane na schodach wewnętrznych, można wykorzystać również na zewnątrz. Impregnaty, profile, nakładki czy taśmy antypoślizgowe produkowane są również w wersjach do zastosowania na zewnątrz. Są odporne na różnorodne warunki atmosferyczne, w tym opady czy nasłonecznienie.

Schody wymagają szczególnego zabezpieczenia zimą. W tym przypadku sprawdzają się dwa podstawowe sposoby: maty antypoślizgowe lub instalacje przeciwoblodzeniowe. Maty są mocowane do podstopnic, dzięki czemu można z łatwością oczyścić schody z zalegającego śniegu i brudu (wystarczy podnieść matę). Dodatkowo pełni ona funkcję wycieraczki wejściowej również poza sezonem zimowym. Instalacja przeciwoblodzeniowa składa się z kabli i maty grzejnej, układanej jeszcze przed pokryciem stopnic materiałem wykończeniowym.