Jak przymocować lustro do ściany?

Kategoria: Blog

montowanie lustra

Lustro to jeden z bardzo ważnych elementów w każdej łazience. Często występuje też w innych pomieszczeniach ze względów aranżacyjnych, np. w celu optycznego powiększenia przestrzeni. Aby lustro spełniało swoją funkcję, musi być trwale i solidnie przymocowane do ściany, co nie zawsze jest takie proste, jak się wydaje.

Sposób montażu lustra zależy przede wszystkim od zewnętrznej powłoki ściany. W przypadku luster o niewielkich rozmiarach, z powodzeniem możemy zamocować je samodzielnie, stosując się do najważniejszych zasad oraz wykorzystując odpowiednie materiały mocujące. W przypadku dużych tafli należy zlecić to zadanie fachowcom.

Główne sposoby mocowania luster

Najczęściej lustra przyklejane są do powierzchni przy pomocy kleju. W tym celu niezbędne jest zastosowanie specjalnego kleju lub silikonu do luster. Produkty tego rodzaju gwarantują trwałość mocowania. Będziemy mieć pewność, że zwierciadło nie odklei się i nie będzie przesuwać się po powierzchni. Klej do luster z łatwością znajdziemy w każdym sklepie z chemią budowlaną. Znajdują się w wygodnych kartuszach, a wyciskane są za pomocą specjalne strzykawki. Przed mocowaniem lustra do ściany niezbędne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Musi być równa, czysta i sucha. Aby tafla była mocno i stabilnie przyklejona oraz nie przesuwała się w pionie lub poziomie, klej powinien być nakładany pasami. Klej do luster może być stosowany również w przypadku mocowania tafli do płytek ceramicznych.

Innym sposobem są taśmy dwustronne do luster. Produkty tego rodzaju przeznaczone są do zastosowania z lustrami lub gładkimi tworzywami sztucznymi. Klej akrylowy jest naniesiony po obu stronach taśmy. Dzięki temu zwierciadło nie będzie się przesuwać ani odklejać od powierzchni ceramicznych, szklanych, drewnianych, metalowych czy ścian wykończonych farbami. Nośnik taśm tego rodzaju zazwyczaj wykonany jest z polimerowej pianki, która jest trwała i odporna na działanie światła i skrajnych temperatur.