Jak wybrać odpowiednią taśmę izolacyjną?

Kategoria: Blog

izolacja

Taśmy izolacyjne znajdują zastosowanie nie tylko w energetyce, chociaż to właśnie w tej branży są najczęściej wykorzystywane. Przydadzą się również w bardzo wielu pracach domowych. Istnieje kilka rodzajów taśm izolacyjnych, które różnią się od siebie właściwościami i mogą być używane do różnych celów.

Główne rodzaje taśm izolacyjnych

  • Taśmy izolacyjne na pierwszy rzut oka wydają się takie same. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie mimo zewnętrznego podobieństwa. Różni je m.in. materiały, z których zostały wykonane.
  • Taśmy izolacyjne PCV są samogasnące, elastyczne i wyróżniają się bardzo dużą przyczepnością. Sprawdzają się podczas prac elektrycznych, przydają się m.in. do izolowania przewodów, a także ich wiązkowania i oznaczania. Dostępne są w różnych kolorach.
  • Taśmy izolacyjne PET — głównie używa się ich do izolowania uzwojenia transformatorów. Mogą być używane również jako taśmy maskujące. Są dobrymi izolatorami elektrycznymi, więc często stosowane są też do wiązkowania przewodów elektrycznych.
  • Taśmy izolacyjne samowulkanizujące służą przede wszystkim do szybkiego naprawiania wyrobów gumowych i wykonanych z tworzyw sztucznych, np. węży ogrodowych, przewodów elektrycznych itp. Bardzo szybko przylega do oklejanej powierzchni, tworząc na niej spójną, ciasną warstwę zabezpieczającą. Do produkcji tego rodzaju taśm stosuje się poliizobutylen.
  • Taśmy izolacyjne termokurczliwe stosowane są stosunkowo rzadko, ponieważ nie powinny być używane w przypadku wysokonapięciowych przewodów. Dobrze radzą sobie z przewodami niskonapięciowymi. Pod wpływem wysokich temperatur obkurczają się, dlatego mogą być wykorzystywane w różnorodnych pracach naprawczych przewodów elektrycznych oraz elementów gumowych.
  • Taśmy maskujące kaptonowe wykonane są z poliimidu. Służą do maskowania obwodów drukowanych. Po odklejeniu nie pozostawia żadnych śladów.
  • Taśmy izolacyjne materiałowe, wykonane na włókninie, są znacznie trwalsze od taśmy z tworzyw sztucznych. Jednocześnie są od nich znacznie grubsze i cięższe. Wykazuje właściwości izolatora elektrycznego, ale wyłącznie w określonych warunkach, ponieważ po dłuższej ekspozycji mogą nasiąkać wilgocią.