Taśma malarska – jak prawidłowo jej używać?

Przy malowaniu niezbędną rzeczą jest taśma malarska maskująca. Ułatwia pracę malarza i zabezpiecza różne elementy przed zabrudzeniem farbą. Dlaczego tak dobrze się sprawdza? Taśma malarska zapewnia idealne, ostre krawędzie malarskie

Kategoria: Blog

tama malarska

Przygotowanie powierzchni do malowania

Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni do malowania, aby uniknąć tego, że taśma zerwie się razem z farbą. Podłoże powinno być czyste, odtłuszczone i ugruntowane. Warto gruntować powierzchnie nawet z pozoru stabilne i gładkie, ponieważ stara farba może już być wykredowana. Taśma trudno będzie się kleić do wilgotnych powierzchni i świeżo malowanych ścian.

Ściąganie farby malarskiej

Mimo że charakteryzuje się łatwością stosowania, to ściąganie jej może sprawiać trochę problemów. Pocieszeniem jest to, że dosyć prosto można ją usunąć bez niszczenia powierzchni, które znajdują się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ściągać taśmę należy zaraz po malowaniu, kiedy farba już lekko podeschnie i wówczas, gdy wiemy, że nałożyliśmy już wszystkie warstwy. Trzeba uważać też, aby nie zrywać taśmy zbyt późno, ponieważ może to sprawić, że taśma będzie rwała się na kawałki albo klej zostanie na ścianach. Kiedy używamy farby lateksowej, miejsce obok taśmy należy zostawić do pomalowania na sam koniec.

Gdy farba oderwie się razem z taśmą…

Najczęstszą tego przyczyną jest źle zagruntowane podłoże. Powierzchnię należy wtedy ostrożnie zagruntować masą szpachlową i poczekać, aż wyschnie. Może również zdarzyć się inna wpadka, a mianowicie, gdy farba podcieknie nam pod farbę. Dzieje się tak wtedy, kiedy używamy taśmy w celu oddzielenia dwóch kolorów. Co wówczas trzeba zrobić? Taśmę w miejscu granicy kolorów powinno zamalować się kolorem tła, które znajduje się pod nią. Po wyschnięciu zaś można już malować właściwym kolorem.