Pod odpowiednim kątem
Taśma samoprzylepna jest to taśma pokryta klejem pod jednej lub po obu stronach. Aby zeszła z danej powierzchni całkowicie, należy zrywać ją pod kątem 45 stopni. Zawsze zaczynamy od jednego z rogów. Pamiętajmy, żeby taśmę samoprzylepną odklejać w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Jeśli taśma była dawno nakładana, można delikatnie podgrzać ją suszarką. Ten sposób sprawdza się, gdy usuwamy taśmę w całości. A co zrobić, gdy mamy do czynienia tylko z jej resztkami? O tym przeczytasz dalej.
Taśma malarska – szczególne sposoby usuwania
Jednym z rodzajów taśmy samoprzylepnej jest taśma malarska, którą usuwa się w kierunku przeciwnym do powierzchni pokrytej farbą lub lakierem. Jeśli podczas jej nakładania zauważymy, że nie jest tak przyklejona jakbyśmy chcieli, należy odczekać aż farba wyschnie i dopiero zdzierać taśmę z powierzchni.
W określonych warunkach
Większość taśm samoprzylepnych przechowuje się w określonych warunkach, które muszą być zachowane także podczas ich zrywania. Zaleca się przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu oraz chronić przed działaniem światła. Aby upewnić się w jakiej temperaturze powinna znajdować się taśma, trzeba zapoznać się z kartą techniczną danego produktu i znaleźć informację o jego odporności termicznej. Taśmy samoprzylepne na bazie kauczuku powinny być również chronione przed działaniem UV.
Usuwanie pozostałości po taśmie
Z resztkami taśmy powinna poradzić sobie szmatka nasączona benzyną ekstrakcyjną albo innym rozpuszczalnikiem, np. rozcieńczalnikiem uniwersalnym, środkiem do usuwania śladów farby z rąk czy środkiem do czyszczenia pędzli albo profesjonalnym zmywaczem do taśm. Najpierw przykładamy szmatkę do taśmy, aby rozpuszczalnik się wchłonął, a następnie trzemy ją w ten sposób, aby wszystkie pozostałości zostały usunięte.