Taśmy izolacyjne są szeroką grupą produktów, która znajduje zastosowanie w naprawdę wielu branżach. Z tym typem taśmy można spotkać się również w domach, ponieważ wiele osób robi z niej użytek podczas drobnych napraw. Dzięki tak dużemu wyborowi, jeżeli chodzi o rodzaje tej taśmy, można idealnie dopasować ją do konkretnych prac. Taśmy izolacyjne kojarzone są przede wszystkim z branżą elektryczną i elektrotechniczną, jednak można ją wykorzystać także do innych prac.
Jakie są najczęściej stosowane taśmy izolacyjne?
Podział taśm izolacyjnych opiera się przede wszystkim na materiale, z jakiego została wytworzona dana taśma. Wśród taśm izolacyjnych można wyróżnić:
- Taśmę izolacyjną PVC,
- Taśmę izolacyjną PET,
- Taśmę izolacyjną samowulkanizującą,
- Taśmę izolacyjną termokurczliwą,
- Taśmę maskującą kaptonową,
- Taśmę izolacyjną materiałową.
Pierwszą i najpopularniejszą jest taśma izolacyjna PCV. Charakteryzuje je duża elastyczność, dobra przylepność i zdolność samogaszenia. Ten typ taśmy znajduje zastosowanie przy pracach elektrycznych. Za jej pomocą izoluje się kable, a także grupuje je i oznacza. Taśmy izolacyjne PET wykorzystuje się przede wszystkim do wiązania zespołów przewodów.
Taśmy samowulkanizujące wykorzystuje się głównie do szybkich napraw elementów gumowych. Odpowiednio naciągnięta i nałożona na powierzchnię, tworzy bardzo zwartą warstwę ochronną. Taśmy termokurczliwe używane są wyłącznie przy przewodach niskonapięciowych. Pod wpływem temperatury taśma obkurcza się, tworząc zwartą powłokę. Taśma materiałowa jest gruba i ciężka, stosuje się ją w miejscach, gdzie wymagana jest trwała izolacja lub dodatkowe uszczelnienie.