Jak stosować taśmy – porady dotyczące klejenia

Taśmy klejące należy stosować tylko w określonych warunkach, jeśli chce się uzyskać dobry i skuteczny efekt. Warto zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi klejenia.

Kategoria: Blog

taśma do pakowania

Przygotowanie podłoża

Taśmę klejącą można przymocować tylko do suchej, odtłuszczonej i czystej powierzchni. Podłoże należy wyczyścić ciepłą wodą z detergentem lub rozpuszczalnikiem, np. benzyną ekstrakcyjną. Taśma na pewno łatwo przyklei się do: powierzchni lakierowanych, metali, drewna, szkła, kamienia i do znacznej części tworzyw sztucznych. Jeśli podłoże słabo się trzyma, należy je zerwać i zagruntować. W przypadku trudno przyczepnych powierzchni klejenie trzeba rozpocząć od testów.

Odpowiednia temperatura

Taśmy klejące można spokojnie stosować w temperaturze pokojowej, a nawet w wyższych temperaturach: do 40 stopni Celsjusza. Im niższa temperatura, tym mniejsza początkowa siła klejenia. Jeśli chcemy, aby taśma spełniała swoje zadanie nawet w chłodniejszych czy cieplejszych warunkach, należy wybrać modele, które mają wysoką odporność termiczną, a w składzie zawierają specjalną masę klejącą. Przed procesem klejenia taśmę powinno trzymać się w temperaturze pokojowej i w warunkach, które uniemożliwiają bezpośrednie działanie promieniowania UV. Równie ważna jest wilgotność powietrza oscylująca na poziomie 50 procent. Zaleca się, aby taśmy nie przechowywać dłużej niż rok od dostawy.

Co ułatwia przyklejenie taśmy?

Warto pamiętać o zabiegu dociskania taśmy do podłoża. Najlepsze efekty daje używanie wałka lub prasy dociskowej. Przydatne będą także dyspensery do taśm, które szybko i niezawodnie zaklejają kartony, paczki czy woreczki. Przy łatwo przyczepnych powierzchniach zdecydowanie wystarczy przyciśnięcie taśmy dłonią czy palcami. Przy klejeniu należy zwrócić uwagę na to, by nie było żadnych przeciążeń. Jeśli są potrzebne, podczas klejenia trzeba zadbać, żeby były równomiernie rozłożone na podłożu.