Taśmy antypoślizgowe – rodzaje i zastosowanie

Kategoria: Blog

Taśmy antypoślizgowe

Taśmy antypoślizgowe służą do zabezpieczania śliskich powierzchni. Dzięki chropowatej powierzchni minimalizują ryzyko poślizgnięcia się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.  Na rynku możemy się spotkać z różnymi rodzajami taśm antypoślizgowych, które dostosowane są do tego, w jakim miejscu się będą znajdować.

Rodzaje taśm antypoślizgowych

Szerokie zastosowanie taśm antypoślizgowych w domach, urzędach, magazynach, fabrykach oraz wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia się — na basenach, schodach, posadzkach sprawiło, że różnią się one od siebie budową oraz odpornością na ścieranie. Taśmy antypoślizgowe pokryte drobnymi granulkami mineralnymi służą do standardowych zastosowań. Używane są na schodach, przy wejściach do budynków, na placach zabaw, scenach oraz na statkach. Taśmy antypoślizgowe przemysłowe przystosowane są do użytku w pomieszczeniach o dużym nagromadzeniu kurzu, błota czy innych sybstamcji. Do powierzchni nieregularnych najbardziej odpowiednie są taśmy antypoślizgowe z aluminiowym podkładem. Warto też wspomnieć, że wśród wielu rodzajów taśm antypoślizgowych stosowanych w przemyśle, są również taśmy antypoślizgowe świecące w ciemności, które pokryte są utwardzonym piaskiem kwarcowym. Taśmy basenowe mają tłoczoną (karbowaną) powierzchnię, która umożliwia bezpieczne chodzenie boso po powierzchni taśmy. Można ich także użyć do zabezpieczenia śliskich powierzchni w łazienkach i kuchniach.

Zastosowanie taśm antypoślizgowych

Jak zauważyliśmy, w zależności od tego, gdzie dana taśma antypoślizgowa ma się znajdować oraz jakie właściwości musi posiadać, to zmienia się jej budowa. Taśmy o ziarnistych powierzchniach dedykowane są do stosowania wewnątrz (ziarnistość standardowa) lub na zewnątrz budynków (ziarnistość średnia i gruba). Należy pamiętać, że ich szorstka powierzchnia uniemożliwia bezpieczne chodzenie po nich bez obuwia. Taśmy o tłoczonej powierzchni (tzw taśmy basenowe) sprawdzą się w łazienkach, kuchni, basenie czy na schodach wewnątrz domu, gdzie niezbędne jest zapewnienie wysokiej ochrony przed poślizgiem stopy bez obuwia. Dlatego wybierając taśmę antypoślizgową, powinniśmy dobrać ją odpowiednio do funkcji, jaką ma pełnić. Dzięki temu zapewni ona nam bezpieczeństwo, trwałość oraz komfort użytkowania.