Taśmy izolacyjne – do czego możemy ich użyć?

Kategoria: Blog

rodzaje taśm izolacyjnych

Taśmy izolacyjne to niezastąpieni pomocnicy zarówno w domach, jak i w branżach przemysłowych. Na pierwszy rzut oka wiele z nich wygląda tak samo, jednak ich zastosowanie może być różne.

Taśmy izolacyjne – do czego służą?

Taśma izolacyjna może nam posłużyć do wielu celów. Pierwszym zastosowaniem taśmy izolacyjnej jest zabezpieczenie nieosłoniętych końcówek przewodów elektrycznych (izolowania elektrycznego), uszczelniania oraz ich naprawy. Taśmy izolacyjne z PCV są bardzp dobrze przylepne, samogasnące, dobrze układają się na trudnych, nierównych powierzchniach.

Taśmy izolacyjne w zależności od tego, z jakie materiału są zbudowane można stosować w różnych miejscach: w kuchniach, łazienkach oraz wszędzie tam, gdzie możliwy jest kontakt powierzchni, z różnymi rodzajami chemikaliów i temperaturą, jak na przykład okolice silnika w samochodzie. Przy wyborze taśmy izolacyjnej nie powinniśmy się kierować jedynie ceną. Należy pamiętać, że lepsze taśmy izolacyjne mają mocniejszy klej oraz większą elastyczność, dzięki czemu zdecydowanie lepiej i ściślej przylegają do podłoża.

Rodzaje taśm izolacyjnych

Przy wyborze taśmy izolacyjnej warto pamiętać, że mimo zewnętrznego podobieństwa różnią się one między sobą. Jest to związane głównie z różnymi materiałami, z których są zrobione oraz rodzaju zastosowania masy klejącej.

Taśma izolacyjna z PCV służy do izolowania przewodów, do ich wiązkowania i oznaczania (dlatego dostępne są w różnych kolorach lub z nadrukiem). Są to taśmy izolacyjne samogasnące, bardzo elastyczne i cechujące się dużą przyczepnością.

Taśma izolacyjna samowulkanizująca służy do szybkiego naprawiania wyrobów gumowych oraz niektórych tworzyw sztucznych jak węże ogrodowe czy osłony przewodów elektrycznych. Taśma tego typu nie posiada masy klejącej, a jej działanie polega na samospajaniu się ze sobą poszczególnych nawinięć nośnika taśmy. Szybko przylega do oklejonej powierzchni, tworząc na jej powierzchni spójną i ciasną warstwę ochronną.

Taśma izolacyjna tkaninowa znacznie różni się od taśm izolacyjnych z PVC. Zazwyczaj wyróżniamy dwa rodzaje: taśma tkaninowa (parciana) gładka oraz taśma tkaninowa (parciana) z meszkiem.

Taśma parciana gładka (model tesa 51025) jest niepowlekaną taśmą materiałową stosowaną do produkcji i renowacji wiązek elektrycznych, które narażone są na zmienne warunki atmosferyczne (woda mróz).
Jest to bardzo trwała i wytrzymała taśma do wiązek elektrycznych w przemyśle motoryzacyjnym (samochodowym). Taśma materiałowa z PET ma zastosowanie do owijania wiązek samochodowych w miejscach narażonych na ścieranie i wysokie temperatury, przeznaczone do mocowania zespołów przewodów w komorze silnika i kabinie pasażerskiej. Doskonale dopasowuje się do przewodu, jest bardzo wydajna i odporna na wilgoć – nie rozkleja się nawet po bardzo długim czasie Najczęściej ma również cechy izolatora elektrycznego, ale może nasiąkać wilgocią. Z kolei taśma izolacyjna z meszkiem to uniwersalna izolacyjna taśma PET do wiązania zespołów przewodów. Łączy w sobie istotne właściwości, takie jak wygłuszanie hałasu, odporność na ścieranie oraz solidność wiązania, jednocześnie pozwalając przewodom na zachowanie elastyczności, co ułatwia proces ich montażu.