Taśmy sceniczne – jakie są rodzaje

Kategoria: Blog

taśmy sceniczne

Taśm scenicznych używa się w teatrach, studiach telewizyjnych i filmowych, salach wystawowych i na koncertach. Do czego służą i jakie są ich właściwości?

Taśmy sceniczne Gaffa

Są to taśmy tkaninowe pokryte barwionym polietylenem. Mają antyrefleksyjną powłokę, co eliminuje efekt odbicia światła. Dzięki temu, przy dużej ilości oświetlenia sceny, nie powodują odblasków, które przeszkadzają w realizacji nagrania. Są łatwe w użyciu. Dobrze przylegają do różnego typu podłoża – nawet nierównego i nie pozostawiają śladów po demontażu. Są wytrzymałe, odporne na ścieranie i działanie wody. Wśród taśm scenicznych Gaffa znajdziemy też taśmy jednostronnie klejące z matowej folii aluminiowej. Jest ona powlekana z obu stron czarnym matowym antyrefleksyjnym pokryciem, dzięki temu doskonale zapobiega niechcianemu przedostawaniu się światła w projektorach oraz rzutnikach. Może być przyklejana na bardzo różne powierzchnie. Służy między innymi do mocowania czarnym matowych ekranów i osłon oraz innych urządzeń i elementów przeznaczonych do realizacji oświetlenia. Przy ostrożnym odklejeniu może być wielokrotnie używana.

Taśmy tunelowe i baletowe

Taśma z tunelem na kable nie posiada masy klejącej w środkowej części na całej długości, dzięki temu możliwe jest przeciąganie kabli, przewodów, linek nawet po jej zamocowaniu na wybranej powierzchni. Zaletą tego typu taśmy jest jej dobra przyczepność nawet do nierównych powierzchni, wytrzymałość na rozciąganie. Jest łatwa w użyciu i nie pozostawia śladów po usunięciu.

Taśmy baletowe do podłogi tanecznej służą do łączenia podłoża tanecznego. Są to taśmy, które nie uszkadzają powierzchni, nie powodują korozji i nie zostawiają śladów po odklejeniu. Są odporne na działanie wody i na ścieranie. Dostępne są w kolorze czarnym, białym i przezroczystym, co sprawia, że łatwo dopasujemy je kolorystycznie do wszystkich rodzajów powierzchni. Matowa powierzchnia taśmy zapobiega odblaskom i refleksom świetlnym.