Taśmy klejące pakowe – jak wybrać odpowiednią?

Kategoria: Blog

taśma klająca pakowa

Na rynku dostępnych jest wiele taśm przeznaczonych do zabezpieczania opakowań. Do takich należą taśmy samoprzylepne, których z kolei jest wiele rodzajów.

Jakie właściwości powinna posiadać taśma, by dobrze zabezpieczyć towar w czasie transportu i jego przechowywania?

Jak wybrać odpowiednią taśmę?

Wybierając taśmę klejącą, powinniśmy zwrócić uwagę, do jakiej aplikacji dedykowana jest taśma. Niektóre służą tylko do klejenia tektury i papieru, inne posiadają większą przyczepność tylko do folii.  Taśmy samoprzylepne pokryte klejem akrylowym to najsłabszy rodzaj taśm z grupy opakowaniowych, który sprawdzi się przede wszystkim w zastosowaniu  biurowym. Taśmy pokryte klejem kauczukiem syntetycznym (tzw. hot melt), mają lepsze parametry klejenia i zachowują swoje właściwości przy niewielkich różnicach temperaturach. Trzecim rodzajem jest taśma z klejem kauczukiem naturalnym (tzw. solvent), która solidnie  zabezpiecza kartony, również w niskich temperaturach. Korzystając z taśm pakowych należy pamiętać, że wszystkie taśmy powinno się aplikować w temperaturach dodatnich. W zakładach produkcyjnych i magazynach zabezpieczanie opakowań ułatwia zastosowanie dyspensera do taśm pakownych. Zapewnia on sprawne nałożenie i dociśnięcie taśmy. Dzięki ząbkom umieszczonym na krawędzi aplikatora przecinamy taśmę jednym ruchem, sprawnie kończąc zabezpieczanie opakowania.

Taśmy pakowne z nadrukiem

Taśma pakowa z nadrukiem loga i danych firmy jest świetnym nośnikiem reklamy, dlatego doskonale nadaje się do zamykania wszelkiego rodzaju paczek i przesyłek firmowych. Z tego powodu chętnie wykorzystywana jest do zabezpieczania przesyłek w przedsiębiorstwach oferujących wysyłkę swojego towaru. Taśma z nadrukiem pełni też funkcję identyfikacyjną – dzięki temu od razu rozpoznajemy firmę, która przysłała do nas paczkę. Przy doborze taśmy pakowej z nadrukiem kierujemy się tymi samymi kategoriami, co w przypadku standardowych taśm. Pamiętajmy, że przy wyborze taśmy warto wybrać sprawdzonego producenta i źródło, dzięki temu mamy gwarancję stałej jakości.

Taśmy pakowe typu plomby.

Do grupy taśm opakowaniowych należy tzw. taśma bezpieczeństwa. Jest to taśma pakowa plombująca (plomba), która jest dedykowna do zaklejania kartonów i opakowań papierowych.

Taśma działa dwuetapowo, tzn. po zdjęciu (odklejeniu) taśmy z opakowania, na kartonie pojawia się napis „OTWARTO” w języku angielskim OPENED i włoskim APERTO.

Napis OPENED/APERTO świadczący o naruszeniu opakowania pozostaje dobrze widoczny nawet po próbie ponownego zamknięcia kartonu.

Efekt plomby może objawiać się również w taki sposób, że zostanie wydarta taśma wraz z kawałkami kartonu, co uniemożliwi ponowne jego zamknięcie

Dla poprawienia widoczności ewentualnego naruszenia zawartości przesyłki taśma ma kolor czerwony lub żółty, a jej aplikacja jest taka sama jak każdej innej taśmy pakowej tzn. ręcznie lub za pomocą dyspenserów (aplikatorów).