Typowe i nietypowe taśmy ostrzegawcze

Kategoria: Blog

Taśmy ostrzegawcze

Z taśmami ostrzegawczymi spotykamy się na co dzień. Każdy z nas widział biało-czerwoną taśmę, która informowała o miejscu niebezpiecznym lub panujących w tym miejscu pracach. Z jakimi rodzajami taśm ostrzegawczych możemy się jeszcze spotkać i do czego one służą? Możemy wyróżnić dwa rodzaje taśm – w kolorze biało-czerwonym oraz w żółto-czarnym.

Taśma biało-czerwona

Taśma biało-czerwona występuje w dwóch wersjach: bez kleju i samoprzylepna z klejem. Sygnalizacyjna taśma bezklejowa najczęściej wykorzystywana jest w budownictwie do oznaczenia terenu budowy. Można nią oznaczyć mniejsze niebezpieczne miejsca jak głębokie wykopy lub otwarte studzienki kanalizacyjne. Za jej pomocą można też wyznaczyć obszary na imprezach masowych, jak zamknięte przejścia, obszar gastronomiczny czy parking.

Biało-czerwoną taśmę samoprzylepną wykorzystuje się do oznaczania krawędzi i wystających elementów, jak również miejsc usytuowania np. hydrantów.

Taśma żółto-czarna

Taśmę żółto-czarną można zauważyć najczęściej na stopniach, progach między pomieszczeniami oraz na wejściach do windy. Taśma tego rodzaju ma też zastosowanie w  zakładach produkcyjnych oraz magazynach. Służy do oznaczania krawędzi ramp, schodów oraz narożników. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz oraz przyklejać na chropowate elementy.

Inne taśmy ostrzegawcze

Do taśm ostrzegawczych możemy zaliczyć też żółte taśmy samoprzylepne do znakowania linii, która służy do wyklejania ścian oraz podłóg w warunkach przemysłowych. Jest alternatywą dla malowania linii farbą. Można za jej pomocą wyznaczyć szlaki i ciągi komunikacyjne, wydzielić stanowiska pracy, przestrzenie wokół maszyn i urządzeń, oznaczyć miejsca o ograniczonej wysokości lub szerokości. Folia PCV jest odporna na wilgoć, chemikalia, ścieranie i oleje. Podobne zastosowanie ma taśma samoprzylepna fluorescencyjna (świecąca w ciemności). Ponieważ po zmagazynowaniu światła świeci w ciemności, dobrze sprawdzi się w razie awarii. Warto nią oznaczyć wszystkie drogi ewakuacyjne oraz miejsca szczególnie niebezpieczne. Taśmy ostrzegawcze pozwalają na zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa niezależnie od tego, czy jest to zakład pracy, plac budowy, przestrzeń publiczna czy impreza masowa.