Historia taśmy klejącej

Kategoria: Blog

historia

Powszechnie znana i stosowana dzisiaj taśma klejąca nie jest wcale takim starym wynalazkiem. Jej początki sięgają lat 20 XX wieku. Choć jest niewielkich rozmiarów, to na dobre zrewolucjonizowała świat. W dzisiejszym wpisie przybliżymy trochę ciekawą historię taśmy klejącej.

Początki

W 1845 roku chirurg Horace Day stworzył niesamowity produkt – klej aktywowany ciśnieniem. Wykorzystał go do zrobienia specjalnej taśmy chirurgicznej. Pewien farmaceuta z Gliwic wykonał prototyp plastra samoprzylepnego, który jednak drażnił skórę. Ten z pozoru nieudany wynalazek wykorzystał założyciel firmy Nivea i oparł na nim produkt, który był pierwszym na świecie plastrem samoprzylepnym, nazywał się „Citoplast”. W latach 20. zaczęto na dobre wykorzystywać kilka rodzajów taśm z klejem. Przydawały się szczególnie w warsztatach samochodowych, gdzie służyły do zabezpieczania elementów pojazdów podczas lakierowania. Pomysłodawcą i twórcą pierwszych taśm tego typu był Richard Drew pracujący w firmie 3M w USA.

Wniosek patentowy na taśmę klejącą

Pod koniec lat 20. wykiełkował pomysł, aby wyprodukować taśmę klejącą wykonaną z celulozy. Richard Drew zaprojektował taki produkt i złożył pierwszy wniosek patentowy na taśmę klejącą. Wyglądem przypominała znane nam dzisiaj taśmy – składała się z warstwy kleju, podkładu, warstwy celulozy i powłoki antyadhezyjnej, do której taśma nie przyklejała się. Ten produkt powstał głównie z myślą o wykorzystywaniu go w sklepach spożywczych oraz piekarniach, gdzie zaczęto pakować sprzedawane towary w celofan i trzeba było opracować metodę szczelnego zamykania tych opakowań.

Wyboista droga do sławy

Pierwsze rolki taśmy klejącej trafiły do sprzedaży już w 1930 roku, ale nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Ludzie patrzyli podejrzliwie na ten wynalazek, a piekarze i sklepy spożywcze już go nie potrzebowały, ponieważ zaczęli używać nowoczesny w tamtych czasach celofan nadający się do zgrzewania. Jednak powoli taśma trafiła do szerokiego grona odbiorców, a ludzie zaczęli jej używać do różnych rzeczy i znajdywali dla niej coraz więcej zastosowań. Dzięki taśmie klejącej firma 3M rozsławiła się na cały świat.