Taśmy żółto-czarne jako elementy oznakowania ostrzegawczego

Kategoria: Blog

elementy oznakowania ostrzegawczego

Każdy z nas kojarzy charakterystyczne taśmy ostrzegawcze w żółto-czarnych barwach. Często zabezpiecza się nimi niebezpieczne miejsca, w których prowadzone są różnego rodzaju roboty, a policja używa ich do oznaczania miejsc zdarzeń. Można stosować je jako element wiszący, przyklejany do podłogi, ścian czy części konstrukcyjnych. Nadają się także do znakowania niebezpiecznie wystających części jakiejś maszyny czy urządzenia. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, jednak najczęściej używane są te żółto-czarne. Sprawdźmy dlaczego.

Dlaczego taśmy ostrzegawcze są żółto-czarne?

Wybór tych dwóch kolorów nie jest przypadkowy. Okazuje się, że właśnie to połączenie kolorystyczne jest najlepiej widoczne, nawet przy skąpym oświetleniu. Taśmy ostrzegawcze muszą być widoczne z daleka, muszą przykuwać naszą uwagę i wyróżniać się z otoczenia, dlatego te dwie barwy zostały wybrane przez specjalistów i opisane jako najodpowiedniejsze w rozporządzeniu dotyczącym ogólnych przepisów BHP.

W jakich sytuacjach stosowane są żółto-czarne taśmy ostrzegawcze?

Taśmy ostrzegawcze w tych kolorach pełnią ważną funkcję – są nimi oznaczane wszelkie miejsca, w których trzeba zachować szczególną ostrożność i uwagę. Można ich używać zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynków. Najczęściej żółto-czarne taśmy  spotykamy w oznaczeniach nietypowych stopni, przy wejściach do wind, progach między dwoma pomieszczeniami, schodach, rampach i wszystkich innych miejscach, z których można łatwo spaść. Taśmy ostrzegawcze są niezwykle przydatne w magazynach, fabrykach i zakładach produkcyjnych, gdzie wykorzystuje się je do wyznaczania ciągów komunikacyjnych, tras wózków widłowych, wydzielania stanowisk pracy (najczęściej wokół maszyn lub urządzeń) czy oznaczania niskich stropów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników.

Czym charakteryzują się taśmy ostrzegawcze?

Są to rozwiązania bezpieczne dla użytkowników, ponieważ wiele z nich jest zrobionych ze specjalnych, niezwykle wytrzymałych i antypoślizgowych tworzyw. Taśmy ostrzegawcze są bardzo odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ścieranie i uszkodzenia. Dostępne są także wersje odblaskowe, które są jeszcze lepiej widoczne po zmroku. Takie odblaskowe taśmy są wykorzystywane, aby zwiększać widoczność różnych pojazdów na drogach.