Zastosowanie taśm winylowych do znakowania podłóg

Kategoria: Blog

znakowanie taśmą

Taśmy winylowe są wykonane z syntetycznego polimeru – polichlorku winylu. Uzyskuje się go przez polimeryzację chlorku winylu. Charakteryzuje się on imponującą wytrzymałością mechaniczną, jest także odporny na ścieranie oraz na działanie wielu rozpuszczalników. Jego właściwości sprawiły, że stał się wymarzonym materiałem do produkcji wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, rur, folii, różnych elementów wykorzystywanych w medycynie (np. strzykawek, cewników czy sond), a także taśm służących do znakowania podłóg. 

Jakie właściwości mają taśmy winylowe?

Taśmy wykonane z winylu odznaczają się przede wszystkim dużą odpornością na ścieranie, wilgoć, korozję oraz działanie rozpuszczalników. Nie tracą koloru, nawet jeżeli są wystawione na działanie ekstremalnych warunków (kontakt z rozpuszczalnikami albo intensywna eksploatacja). Są niezwykle elastyczne, dzięki czemu można je idealnie dopasowywać do obklejanej powierzchni. Doskonale przylegają nawet do różnych nierówności i załamań. Można je dowolnie kształtować, a ich dużą zaletą jest fakt, że po odklejeniu nie pozostawiają na powierzchni nieestetycznych śladów po kleju. Nadają się do stosowania na różnego rodzaju powierzchniach w szerokim zakresie temperatury – od 4 do 76°C!

Gdzie są wykorzystywane taśmy winylowe?

Właściwości taśm winylowych sprawiają, że nadają się one do stosowania w wielu miejscach. Mogą służyć do oznaczania stanowisk pracy, wyznaczania ciągów komunikacyjnych albo konkretnych obszarów w zakładach produkcyjnych, fabrykach, magazynach czy szpitalach. Zazwyczaj wykorzystuje się je do oznaczania podłóg i wyznaczania na nich wskazówek dotyczących dojścia do konkretnych miejsc albo oznaczania dróg specjalnego przeznaczenia (np. przeciwpożarowych) lub miejsc, w których znajduje się sprzęt gaśniczy. Są stosowane także w halach fabrycznych do wyznaczania tras wózków widłowych. Doskonale sprawdzają się do oznaczania krawędzi, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko niebezpiecznych upadków. Można używać ich również do oznaczania linii na boiskach sportowych.