Jak prawidłowo używać i przechowywać taśmy samoprzylepne?

Kategoria: Blog

Taśma samoprzylepna dwustronna

Taśmy samoprzylepne są powszechnie wykorzystywane w różnych dziedzinach naszego życia i znaleźć je można praktycznie w każdym domu. Obecnie możemy znaleźć taśmy o rozmaitej funkcjonalności, począwszy od tradycyjnych taśm biurowych, poprzez taśmy maskujące, izolacyjne, taśmy dwustronne, aż po specjalistyczne taśmy tkaninowe czy z włókna szklanego. Za sprawą zastosowania do produkcji najnowszych technologii i nierwących materiałów zakres zastosowania taśm samoprzylepnych znacznie się rozszerzył.

Prawidłowe użytkowanie taśmy samoprzylepnej

Zacząć należy od odpowiedniego doboru taśmy samoprzylepnej dwustronnej lub jednostronnej. W tym przypadku ważne jest do jakiej powierzchni będziemy przyklejać taśmę oraz gdzie będzie ona docelowo występowała – na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Jeśli klejona powierzchnia znajduje się na zewnątrz, należy zwrócić uwagę na to, aby taśma wykazywała odporność m.in. na promieniowanie UV, wilgoć, zmienne temperatury.

Przed przystąpieniem do klejenia trzeba dokładnie sprawdzić czystość podłoża. Warto też odtłuścić oraz osuszyć powierzchnię, jeśli jest taka konieczność. Jako środek czyszczący sprawdzi się rozpuszczalnik lub ciepła woda z detergentem – w zależności od specyfiki powierzchni.

Bardzo duże znaczenie ma rodzaj materiału, do którego zamierzamy przykleić taśmę. Większość taśm samoprzylepnych z powodzeniem możemy przykleić do m.in. metalu, szkła, powierzchni lakierowanych, gładkiego drewna, kamienia, a także niektórych tworzyw sztucznych (np. ABS, poliwęglan, twardy PVC).

Warto przy tym dodać, że prace naprawcze z zastosowaniem taśm klejących najlepiej wykonywać w temperaturach wynoszących od +15°C do +40°C. Jeśli rolki przechowywanej taśmy są zbyt wychłodzone lub nagrzane, należy je najpierw dostosować do powyższej temperatury otoczenia.

W jakich warunkach przechowywać taśmy klejące?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm, które w zależności od przeznaczenia mogą mieć inną dedykowaną temperaturę przechowywania. Standardowo wykorzystywane taśmy w powinny być przechowywane w temperaturze 18-23°C i w wilgotności powietrza 50%. Nie powinny być narażone na promieniowanie UV, dlatego też najlepiej przechowywać je w skrzynkach narzędziowych, szufladach, pudełkach.