Złamana noga na śliskich schodach. Kto za to odpowiada i jak temu zapobiegać?

Kategoria: Blog

sliskie schody

Stare polskie przysłowie mówi, że „wypadki chodzą po ludziach”. Wypadek może zdarzyć się każdemu. Wbrew pozorom wcale nie tak trudno złamać rękę, nogę czy poobijać się wskutek upadku. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak odpowiednio zabezpieczyć schody podczas przymrozków oraz wyjaśniamy, kto ponosi odpowiedzialność za wszelkie ewentualne wypadki na nich. Zachęcamy do uważnej lektury.

Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne złamanie nogi?

Aby odpowiedzieć na zadane pytanie, należy ustalić, kto jest właścicielem terenu, na którym doszło do feralnego zdarzenia. Jeżeli noga została złamana na klatce schodowej naszego bloku, to podmiotem odpowiedzialnym za incydent, będzie zarządca budynku. Analogicznie – jeśli upadek miał miejsce na schodach prowadzących do urzędu lub instytucji, winne będzie miasto, które nie zadbało o odpowiednie przygotowanie powierzchni dla interesantów. Oczywiście każdy wypadek należy niezwłocznie zgłosić osobie odpowiedzialnej za posesję, na której do niego doszło i – w miarę możliwości – poprosić o pisemne oświadczenie. Powinny się w nim znaleźć informacje o okolicznościach zdarzenia (z uwzględnieniem konkretnych przyczyn, które do niego doprowadziły). Dzięki takiemu dokumentowi osobie poszkodowanej łatwiej dochodzić swoich roszczeń, jak np. zwrot kosztów leczenia czy odszkodowanie.

Jak zapobiegać wypadkom na śliskich schodach?

Większości wypadków na śliskich schodach dałoby się całkowicie uniknąć pod warunkiem, że zarządcy budynków pamiętaliby o wykorzystaniu odpowiednich zabezpieczeń. Obecnie na rynku znaleźć możemy ich szeroki wybór, a propozycją, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę, jest specjalna taśma antypoślizgowa. Tego typu produkt, dzięki zmniejszeniu śliskości powierzchni, zapewnia bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom schodów. Sprawdza się doskonale nie tylko zimą, podczas przymrozków, ale także w pozostałe pory roku, zwłaszcza kiedy za oknem panują ulewne deszcze. Mówiąc o zaletach taśm antypoślizgowych, warto dodać, że są proste w montażu. Sprzedawane w rolkach taśmy samoprzylepne, z jednej strony pokryte różnej wielkości ziarnem mineralnym, z drugiej strony odporną na niskie temperatury substancją klejącą. Można ich używać na zewnątrz i wewnątrz budynków oraz są łatwo dostępne. Te wszystkie cechy sprawiają, że taśma antypoślizgowa to produkt, o którym należy koniecznie pamiętać podczas właściwego zabezpieczania schodów / pochylni jeszcze przed sezonem zimowym.